Windows Phone Nokia Lumia Flashlama ve Mevcut sürümü tekrar yüklemeFlashlama işlemi, yeni gelecek olan güncellemelerin server’a yüklendikten sonra ota, yani cihaz üzerine düşmesini beklemeden Nokia care suite ile yapılan işlemin adıdır. Ayrıca cihazında yazılımsal sorun olduğunu düşünen ve mevcut sıfırlama işlemi ile çözemeyenler,bu yöntem ile mevcut sürümü tekrar yükleme yaparak yazılımsal sorunlarına çözüm üretebilirler..
Şuan için windows phone destekleyen bir yedekleme imkanı olmadığından işleme başlamadan önce fotoğraf,video ve müzikleriniz cihazınızın hafıza kartı özelliği yoksa bilgisayara kopyala yapıştır ile yedek alınız.
Flashlama yapacaklar veri kaybı yaşamamak için, mutlaka önce ayarlar, telefon yedekleme bölümünden ayar ve uygulama listesi yedeği alsın. Sonra yeni kurulumda ms hesabını girip aynı gün tarihli yedekleme geri yüklemeyi yapabilmesi için o an şebeke internetine ihtiyaç duymaktadır, şebeke internetiniz yoksa uygulamalar otomatik yüklenmez, ayarlar geri gelmez, uygulamaları kendiniz pc üzerinden satın alma geçmişinden yüklemek zorunda kalırsınız.
Şebeke internetimiz varsa ve yedek geri yüklemeyi seçtiysek Rehber ve uygulama listeniz, ayarlar microsoft hesabında yedekli olduğundan kaybolma riski yoktur..
Cihaz açıldıktan sonra Uygulama listeleri geri yüklenirken bazı isimsiz yüklemeler sürekli ilgilenmeniz gerekiyor diye bilir,paniğe kapılmayın onlar sizin yükleme yapıp beğenmeyince sildiğiniz uygulamalar.Zaten en son baktığınızda uygulama listenizin tam olduğunu göreceksiniz.
İşleme başlamadan önce batarya seviyeniz %60 ve üzerinde olsun ve kesinlikle cihazı işlem sırasında asla bağlantıdan ayırmayın.
Hafıza kartı desteği olan cihazlarda işlem sırasında hata almamak için hafıza kartını mutlaka çıkaralım.

Bilgisayarlarına ilk defa Nokia Care Suite kuracaklar mutlaka aşağıdaki adımlara dikkat etsinler

Telefonumuz bağlıysa çıkaralım, Bilgisayarı tekrar başlatalım.

  • Nokia care suite BURADAN indirip masa üzerine çıkartıyoruz, Kurulum esnasında isteyeceği izinleri kabul ediyoruz.
  • Nokia driwer packlar ile devam ediyoruz, BURADAN rar dosyasını download edip içindeki driwerları sistemimizin 32/64 oluşuna göre kuralım.

Bilgisayarımızı tekrar başlatalım.
Telefonumuzu bağlayıp yukarıda belirttiğim şekilde yedeklerimizi alalım ve bu esnada şarjımızı istenilen seviyeye getirtelim.
Telefonumuzun işlem sonuna kadar bağlı kalmasında sakınca yoktur

  • NaviFirm’i BURADAN indirip RAR içinden masa üzerine çıkartıyoruz. Klasör içindeki NaviFirmPlus u başlatıp satın alma ekranına Cancel diyoruz ve indirmek istediğimiz ürün kodunu Search in Nokia Care suite yazan yere yazıp Enter diyoruz.
  • Sağda beliren dosyaların hepsini işaretliyoruz, maksimum 13, minumum 11 olmalı ve download deyip tamamlanmasını bekliyoruz.

İnme işlemi tamamlanınca masa üzerindeki NaviFirm+/ Fw klasörüne girip ilgili rm klasörünü kopyalıyoruz Bilgisayarım/Yerel disk C/Program Data/Nokia/Packages/Products içinde aynı rm varsa silip yapıştır yapıyoruz.

Önemli olan kısımları yazılı olarak size aktardıktan sonra Flash işlemimize videomuz üzerinden, en baştan uygulamalı olarak devam edelim.

Çok fazla uğraşmak istemiyorum diyen kullanıcılarımız, yedeklerini aldıktan sonra yeterli şarj seviyesine sahipse Nokia Software Updater For Retail yüklüyoruz. Yüklediğimiz sürüm eski olabilir onun için programı açtıktan sonra güncelleme isteyecektir.

Programı  güncelleyip bilgisayarımızı tekrar başlatıyoruz telefonumuzu usb kablosu ile bağladıktan sonra  programı açıp GÜNCELLE butonuna basıyoruz ve anlıyorum devam etmek istiyorum‘u işaretledikten sonra devam diyerek işlemi başlatıyoruz. Artık Program gerekli olan yazılımı vs herşeyi kendisi hallediyor.

Yukarıda anlatılan ve yapılan tüm işlemler bilgi amaçlıdır.
Yanlış yapılacak işlemlerin ve buna bağlı kaynaklanan problemlerin sorumluluğunun tamamen kendinize ait olduğunu lütfen unutmayın..

Bu yazı windowsphoneturkiye.info adresinden alınmıştır.

İzmir Teknik Servis-Windows Phone Nokia Lumia Flashlama ve Mevcut sürümü tekrar yüklemeYorumlar

İzmir Teknik Servis